אדריכלות גינות

חצר או גינה מהווים יתרון עצום עבור בתים כיום. אלא שעל מנת להפיק את המקסימום מהתוספת החשובה הזו לבית, נדרש לתת את הדעת על תכנון ועיצוב מיטביים של הגינה. התחום המקצועי המאפשר זאת הוא אדריכלות גינות, שהופכת לנפוצה יותר ויותר בנוף האדריכלי של מדינת ישראל. אנחנו נתייחס כאן למאפייני אדריכלות זו, ליתרונותיה ולדרך הנכונה ביותר למצוא אדריכל שישדרג את הגינה שלהם.

מהי אדריכלות גינות?

אדריכלות גינות, הידועה גם בתור "אדריכלות נוף", היא תחום מקצועי בתוך האדריכלות, אשר מתמקד בעיצובם ובתכנונם של מרחבים פתוחים, ובכלל זה חללים ציבוריים, טיילות, כיכרות, וכמובן – גינות.

זהו, כמובן, אינו מקצועי חדש: כבר בימי קדם היו בעלי מקצוע שהתעסקו בהיבטים אלה בדיוק. היו אלה, למשל, היוונים בעת העתיקה (מה שבא לידי ביטוי באגורה, אותה כיכר עירונית), הצרפתים שעיצבו את ארמונותיהם במאה ה-17 או הבריטים, שעושים זאת מאז ועד היום במסגרת מסורת ה"גנים האנגליים". כיום, שומרת אדריכלות הגינות על המאפיינים הבסיסיים שלה.

יחד עם הנאמר מעלה, חשוב להדגיש שאדריכלות גינות אינה מתבוננת על מרחב פתוח זה בנפרד. הדגש הוא לא רק לתכנן אותה באופן האסתטי והיעיל ביותר, אלא גם לאפשר את שילובה המירבי עם המבנים להם היא שייכת. היחס שבין אותם מבנים לקרקע שמקיפה אותם, לכן, הוא אחד מעמודי התווך של אדריכלות הגינות.

היתרונות של העסקת אדריכל גינות

העסקת אדריכל גינות יכולה לספק מספר יתרונות. לאדריכל גינות יש את המומחיות והידע ליצור גינה שהיא לא רק יפה אלא גם פונקציונלית. הם יכולים גם לעזור ללקוחות לבחור צמחים המתאימים לסוג הקרקע והאקלים של האתר. בנוסף, אדריכל גינות יכול לתת הדרכה בנושא תחזוקה וטיפול בגינה.

אדריכלות גינה

המשתנים המרכיבים את משוואת אדריכלות הגינות

אדריכלות גינות, מטבע הדברים, היא תורה שלמה של ידע. מכאן, שעולה צורך מהותי לחלק אותה בהתאם למאפיינים הבסיסיים שלה, כלומר, האלמנטים שיאפשרו לשדרג כל גינה או חצר. הרכיבים המרכזיים, שכל כך מזוהים עם התחום, הם כל אותם פרחים, משטחי דשא ועציצים שנמצאים בכל גינה כיום. עבודתו של האדריכל, בהקשר הזה, היא לתכנן את הגינה הירוקה והמרשימה ביותר. לכן, ידע על סוגי פרחים, או אפילו מגמות עיצוב בעולם כולו, הוא בבחינת מצרך מרכזי בסל הכישורים שלו. אדריכלות גינות, בהמשך לכך, תתבסס גם על כל אותם פריטים קטנים, שיכולים לחולל הבדל גדול: בין אם פסלים, חפצי נוי או אפילו בריכות נוי. הכול שאלה של תקציב, והמראה הסופי שמעוניינים להגיע אליו.

חלק אחר שנכלל תמיד בתורת אדריכלות הגינות נוגע לתאורה שלו. גינה מרשימה בהחלט היא כזו שלא רק נראית היטב לאור יום, אלא גם כזו שיוצרת חוויה חזותית בשעות הלילה. התאורה חייבת להציג את הגינה באור החיובי ביותר, להדגיש את כל מה שראוי הדגשה, ולהעניק עומק של ממש לכל פריט בגינה.

אדריכלות גנים בערי ישראל

ערי ישראל ידועות בארכיטקטורה הייחודית שלהן, והגנים שלהן אינם יוצאי דופן. תל אביב, למשל, היא ביתם של גנים רבים ויפים המשלבים עיצוב מודרני עם אלמנטים מסורתיים. פארק גן העצמאות, הממוקם בלב תל אביב, הוא דוגמה מצוינת לאדריכלות הגנים בעיר. הפארק כולל מגוון של צמחים, תווי מים ופסלים המשקפים את ההיסטוריה והתרבות של המדינה.

ירושלים היא גם ביתם של גנים רבים ויפים המשקפים את ההיסטוריה והתרבות העשירה של העיר. גן גת שמנים, הממוקם למרגלות הר הזיתים, הוא אחד הגנים המפורסמים של העיר. הגן כולל עצי זית עתיקים שמניחים שהם בני למעלה מ-2,000 שנה ומהווה יעד פופולרי לתיירים ולמקומיים כאחד.

אדריכלות גנים ישראלית ידועה גם בשימוש שלה בפרקטיקות בר קיימא. בשל האקלים הצחיח של המדינה, חיסכון במים הוא בראש סדר העדיפויות בעיצוב הגינה. גינות רבות בישראל משתמשות במערכות השקיה בטפטוף ובצמחים עמידים לבצורת כדי לחסוך במים. בנוסף, גינות ישראליות רבות משלבות חומרים ממוחזרים בעיצובן כדי להפחית פסולת ולקדם קיימות.

נושאים דתיים באדריכלות הגנים הישראלית

אדריכלות הגנים הישראלית מרבה לשלב בעיצובה נושאים דתיים. גנים רבים כוללים אלמנטים בהשראת סיפורים ומסורות מקראיות. מוזיאון ארצות התנ"ך בירושלים, למשל, כולל גן המציג צמחים המוזכרים בתנ"ך. הגן כולל גם העתק של גת עתיקה ובית בד, ששימשו בתקופת המקרא.

כל הדרכים למציאת אדריכל

המפתח לתכנון נכון של כל גינה, חצר או שטח ציבורי אחר הוא מציאת בעל מקצוע הבקיא במשימה עד לרמת היסוד. יש בישראל מאות אדריכלים, אך רק אחוז מסוים מהם אכן מחזיק בכל ההכשרות הנדרשות לצורך אדריכלות נוף. כצעד ראשון בדרך לבחירה המושכלת, לכן, חשוב לבדוק את ההכשרה המקצועית של האדריכל, ובכלל – מהן שנות הניסיון שלו בתחום זה.

לכל אדריכל יש סגנון משלו, וכן רמה מקצועית שמבדילה אותו מאחרים הפועלים באותו שדה משחק. הדרך הטובה ביותר ללמוד על אלה היא פשוט לסקור דוגמאות לעבודות קודמות להן היה אחראי אותו אדריכל. מומלץ לקבוע פגישה עם האדריכל, במהלכה יבחון הוא את מאפייני הגינה שלכם, ויציע פתרונות לשדרוג שלה, בהתאם לתפיסה המקצועית שלו. כאשר מתכננים עם האדריכל את הגינה, חשוב לבדוק באילו בעלי מקצוע נוספים נדרש לעשות שימוש בדרך לגינה המושלמת, ולברר היטב מה נדרש לעשות על מנת לשמור על המראה של הגינה, עם הזמן.

ראו גם:

עיצוב גינות

המדריך השלם למציאת אדריכל הבית – לבניית הבית המושלם

Picture of עיצוב פנים אריק סלומון

עיצוב פנים אריק סלומון

אריק סלומון מעצב וגרפיקאי. בוגר לימודי עיצוב ואדריכלות, מנהל מייסד המרכז לעיצוב פנים בשראל - המקום המקצועי ביותר בעולם העיצוב, אדריכלות ונוף.

צרו איתנו קשר
השאירו פרטים או התקשרו כבר עכשיו והמומחים שלנו יסייעו לכם!
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!