אדריכלות גינות

צרו איתנו קשר
השאירו פרטים או התקשרו כבר עכשיו והמומחים שלנו יסייעו לכם!

אדריכלות גינותחצר או גינה מהווים יתרון עצום עבור בתים כיום. אלא שעל מנת להפיק את המקסימום מהתוספת החשובה הזו לבית, נדרש לתת את הדעת על תכנון ועיצוב מיטביים של הגינה.

התחום המקצועי המאפשר זאת הוא אדריכלות גינות, שהופכת לנפוצה יותר ויותר בנוף האדריכלי של מדינת ישראל. אנחנו נתייחס כאן למאפייני אדריכלות זו, ליתרונותיה ולדרך הנכונה ביותר למצוא אדריכל שישדרג את הגינה שלהם.

מהי אדריכלות גינות?

אדריכלות גינות, הידועה גם בתור "אדריכלות נוף", היא תחום מקצועי בתוך האדריכלות, אשר מתמקד בעיצובם ובתכנונם של מרחבים פתוחים, ובכלל זה חללים ציבוריים, טיילות, כיכרות, וכמובן – גינות.

זהו, כמובן, אינו מקצועי חדש: כבר בימי קדם היו בעלי מקצוע שהתעסקו בהיבטים אלה בדיוק. היו אלה, למשל, היוונים בעת העתיקה (מה שבא לידי ביטוי באגורה, אותה כיכר עירונית), הצרפתים שעיצבו את ארמונותיהם במאה ה-17 או הבריטים, שעושים זאת מאז ועד היום במסגרת מסורת ה"גנים האנגליים". כיום, שומרת אדריכלות הגינות על המאפיינים הבסיסיים שלה.

יחד עם הנאמר מעלה, חשוב להדגיש שאדריכלות גינות אינה מתבוננת על מרחב פתוח זה בנפרד. הדגש הוא לא רק לתכנן אותה באופן האסתטי והיעיל ביותר, אלא גם לאפשר את שילובה המירבי עם המבנים להם היא שייכת. היחס שבין אותם מבנים לקרקע שמקיפה אותם, לכן, הוא אחד מעמודי התווך של אדריכלות הגינות.

המשתנים המרכיבים את משוואת אדריכלות הגינות

אדריכלות גינות, מטבע הדברים, היא תורה שלמה של ידע. מכאן, שעולה צורך מהותי לחלק אותה בהתאם למאפיינים הבסיסיים שלה, כלומר, האלמנטים שיאפשרו לשדרג כל גינה או חצר.

הרכיבים המרכזיים, שכל כך מזוהים עם התחום, הם כל אותם פרחים, משטחי דשא ועציצים שנמצאים בכל גינה כיום. עבודתו של האדריכל, בהקשר הזה, היא לתכנן את הגינה הירוקה והמרשימה ביותר. לכן, ידע על סוגי פרחים, או אפילו מגמות עיצוב בעולם כולו, הוא בבחינת מצרך מרכזי בסל הכישורים שלו.

אדריכלות גינות, בהמשך לכך, תתבסס גם על כל אותם פריטים קטנים, שיכולים לחולל הבדל גדול: בין אם פסלים, חפצי נוי או אפילו בריכות נוי. הכול שאלה של תקציב, והמראה הסופי שמעוניינים להגיע אליו.

חלק אחר שנכלל תמיד בתורת אדריכלות הגינות נוגע לתאורה שלו. גינה מרשימה בהחלט היא כזו שלא רק נראית היטב לאור יום, אלא גם כזו שיוצרת חוויה חזותית בשעות הלילה. התאורה חייבת להציג את הגינה באור החיובי ביותר, להדגיש את כל מה שראוי הדגשה, ולהעניק עומק של ממש לכל פריט בגינה.

כל הדרכים למציאת אדריכל

המפתח לתכנון נכון של כל גינה, חצר או שטח ציבורי אחר הוא מציאת בעל מקצוע הבקיא במשימה עד לרמת היסוד. יש בישראל מאות אדריכלים, אך רק אחוז מסוים מהם אכן מחזיק בכל ההכשרות הנדרשות לצורך אדריכלות נוף. כצעד ראשון בדרך לבחירה המושכלת, לכן, חשוב לבדוק את ההכשרה המקצועית של האדריכל, ובכלל – מהן שנות הניסיון שלו בתחום זה.

לכל אדריכל יש סגנון משלו, וכן רמה מקצועית שמבדילה אותו מאחרים הפועלים באותו שדה משחק. הדרך הטובה ביותר ללמוד על אלה היא פשוט לסקור דוגמאות לעבודות קודמות להן היה אחראי אותו אדריכל. מומלץ לקבוע פגישה עם האדריכל, במהלכה יבחון הוא את מאפייני הגינה שלכם, ויציע פתרונות לשדרוג שלה, בהתאם לתפיסה המקצועית שלו.

כאשר מתכננים עם האדריכל את הגינה, חשוב לבדוק באילו בעלי מקצוע נוספים נדרש לעשות שימוש בדרך לגינה המושלמת, ולברר היטב מה נדרש לעשות על מנת לשמור על המראה של הגינה, עם הזמן.

ראו גם:

עיצוב גינות

המדריך השלם למציאת אדריכל הבית – לבניית הבית המושלם

עיצוב פנים אריק סלומון

עיצוב פנים אריק סלומון

אריק סלומון מעצב וגרפיקאי. בוגר לימודי עיצוב ואדריכלות, מנהל מייסד המרכז לעיצוב פנים בשראל - המקום המקצועי ביותר בעולם העיצוב, אדריכלות ונוף.

צרו איתנו קשר
השאירו פרטים או התקשרו כבר עכשיו והמומחים שלנו יסייעו לכם!
מאמרים אחרונים מהבלוג
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!