אדריכלות ישראלית

אדריכלות בישראל קיימת, במובן זה או אחר, כבר ממחצית המאה ה-19. בתקופה זו, נפתחה ישראל בפני השפעות מהמערב, בין השאר מבחינת סגנון הבניה והעיצוב. מאז אותה תקופה, ויחד עם עליית קרנה של האדריכלות בעולם כולו, התפתחו מספר סגנונות, חלקם מלווים אותנו עד עצם היום הזה. ניתן לטעון שהאדריכלות הישראלית מבוססת על מספר עקרונות משלימים: הראשון הוא ייבוא סגנונות מערביים, והתאמה שלהם למאפייני הבניה בארץ. השני הוא יצירת סגנון אדריכלות ישראלי חדש ואותנטי. את התמונה משלים שילוב בין אלה.

אדריכלות ישראלית

אלו הם הסגנונות המרכזיים, המרכיבים כיום את מפת האדריכלות הישראלית:

סגנון אדריכלות אירופאי

סגנון האדריכלות האירופאי שורשים ביוון העתיקה וברומא. הוא מאופיין בסימטריה, פרופורציה ומוטיבים קלאסיים כגון עמודים, גזעים וכיפות. סגנון זה היה פופולרי בתקופות הרנסנס והבארוק באירופה.

האדריכלות הקולוניאליסטית (1850-1930)

נהוג לחשוב שהאדריכלות בישראל מתחילה על הסגנון הקולוניאליסטי. מאז שנכבשה ארץ ישראל על ידי המעצמות האירופאיות, חלה השפעה מהותית שלהן על אינספור תחומים הקשורים למדינה שתיבנה בעתיד. רוסיה, צרפת וגרמניה התחרו ביניהן על ההשפעה, כולן עם מכנה משותף אחד: התעלמות מסגנון הבניה שהיה קיים בארץ, ושימוש בטכנולוגיות ובסגנונות מערביים.

עתיד האדריכלות בישראל

במהלך השנים, התחזקה הציונות בארץ ישראל, מה שהביא לרצון של המהגרים ליצור תרבות חדשה משל עצמם, נבדלת מזו המערבית. מבחינה אדריכלית, הסתכמות ניסיונות אלה בהתעוררות מחדש של סגנון האדריכלות הערבי המסורתי, עם או בלי שילוב של התרבות המקומית שהייתה אז בישראל. מדובר כאן, בין השאר, על מבנים סימטריים וגדולים, עם אלמנטים מזרחיים מובהקים, ולצד שיטות עבודה וטכנולוגיות מערביות.

ככל שישראל ממשיכה לצמוח ולהתפתח, יש צורך בעיצובים אדריכליים חדשים וחדשניים. אדריכלים רבים משלבים כעת מאפיינים בני קיימא וידידותיים לסביבה בעיצוביהם, ועדיין עושים כבוד למיזוג של סגנונות אירופיים ותל אביביים. עתיד האדריכלות בישראל בטוח יהיה מרגש ודינמי.

סגנון האדריכלות בתל אביב

סגנון האדריכלות בתל אביב הושפע מאוד מתנועת הבאוהאוס בגרמניה. תנועה זו ביקשה ליצור עיצובים פונקציונליים ומינימליסטיים שהיו סבירים להמונים. גם האקלים הייחודי של תל אביב, עם מזג האוויר החמים והשמשי שלו, מילא תפקיד בפיתוח סגנון זה. השילוב בין סגנונות אדריכלות אירופאים ותל אביביים ניתן לראות במבנים רבים ברחבי ישראל. דוגמה אחת היא העיר הלבנה בתל אביב, שהיא אתר מורשת עולמית של אונסק"ו. אזור זה מכיל יותר מ-4,000 מבנים שנבנו בשנות ה-30 וה-40, רבים מהם הושפעו מתנועת הבאוהאוס תוך שילוב מוטיבים אירופיים קלאסיים. העיר הלבנה בתל אביב היא דוגמה מצוינת למיזוג של סגנונות אדריכליים אירופאים ותל אביביים. אזור זה מכיל יותר מ-4,000 מבנים שנבנו בשנות ה-30 וה-40, רבים מהם הושפעו מתנועת הבאוהאוס. הבניינים בעיר הלבנה מאופיינים בחזיתות הלבנות, בגגות שטוחים ובקווים נקיים.

הסגנון האקלקטי

אחד הסגנונות האדריכלים המשמעותיים בישראל הוא הסגנון האקלקטי (לקטני), שמאופיין בדרגות גבוהות במיוחד של קישוט: הוא משלב, למעשה, בין בסיס מערבי או קלאסי, לבין קישוטים מתרבויות שונות. סגנון זה היה נפוץ במיוחד בשנות ה-20 של המאה הקודמת, תקופת העלייה השנייה, אך גם בקרב אוכלוסיות אחרות שחיו אז במדינת ישראל.

הסגנון המודרני

ממשיכים להתקדם בציר הזמן הגיאוגרפי, לתקופה שלפני מלחמת העולם השנייה. הסגנון המודרני, שהחל עם הגעת ציירים ואדריכלים שלא יכלו להמשיך לפעול בגרמניה עקב עליית השלטון הנאצי, מאופיין בפשטות יחסית, על אחת כמה וכמה ביחס לסגנון האקלקטי המעוטר. מבנים בסגנון זה, מעבר למראה האסתטי שלהם, שמים דגש רב על נוחות.

הסגנון הברוטליסטי

הסגנון הברוטליסטי החל לתת את אותותיה בישראל עם הקמתה של המדינה החדשה. הסגנון, תחת הכותרת "הברוטליזם החדש", הופץ בישראל על ידי צמד אדריכלים, משוויץ ומברזיל, מאופיין בשימוש משמעותי בבטון חשוף, אשר צורותיו הן פשוטות מורכבות. בשנים אלה, וגם לאחר מכן, נבנו בישראל לא מעט מבנים על בסיס זה, ובכלל זה מלון הילטון בתל אביב, בנייני העירייה בתל אביב, בעכו או בחולון, תיאטרון ירושלים, בה"ד 1 – והרשימה עוד ארוכה.

 

תקופת המגדלים ו"בנה ביתך"

ממשיכים ל-1967, אחת השנים המשמעותיות ביותר בכל הנוגע לאדריכלות בישראל. עם הניצחון במלחמת ששת הימים, הייתה ביישוב הישראלי תחושה נרחבת של אופוריה, שנתנה את אותותיה גם בתחום האדריכלות: הבנייה הפכה לפרועה וליצירתית הרבה יותר, מבנים חדשים נבנו בפרברי הערים, ביניהם לא מעט בתים פרטיים. כאשר תופעת הרחבת השכונות התרחבה לה, אי שם בשנות ה-80 של המאה ה-20, היא זכתה לכינוי "בנה ביתך", המהווה מטבע לשון עד היום. מגמה זו המשיכה גם בשנות ה-90.

ומה המצב כיום?

כיום, האדריכלות בישראל נמצאת בפני אתגרים משמעותיים בכל קנה מידה. הפיתוח העירוני ממשיך בשיא כוחו, אך לצידו נקבעים גם סדרי עדיפויות לאומיים, חברתיים וסביבתיים. הבניה כיום מסתכלת על היבטים שלא נכנסו לתמונה בשנים הקודמות: הבניה הירוקה, אחת המשמעותיות ביותר בישראל בשנים האחרונות, שמה לה למטרה לצמצם את הפגיעה בסביבה, כמו גם להפוך אותה לחסכונית ביותר. הדבר יצר אתגר מהותי גם עבור אדריכלים.

ראו גם:
אדריכלות נוף

Picture of עיצוב פנים אריק סלומון

עיצוב פנים אריק סלומון

אריק סלומון מעצב וגרפיקאי. בוגר לימודי עיצוב ואדריכלות, מנהל מייסד המרכז לעיצוב פנים בשראל - המקום המקצועי ביותר בעולם העיצוב, אדריכלות ונוף.

צרו איתנו קשר
השאירו פרטים או התקשרו כבר עכשיו והמומחים שלנו יסייעו לכם!
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!