אדריכלות פנים

צרו איתנו קשר
השאירו פרטים או התקשרו כבר עכשיו והמומחים שלנו יסייעו לכם!

אדריכלות פניםמה דרוש על מנת שהבית יהיה מתוכנן ומעוצב באופן המרשים ביותר? כאן, ייכנסו לתמונה לא מעט בעלי מקצוע, ותחומים שונים שמשלימים את המשוואה.

אדריכלות פנים, למשל, הלא היא אומנות הבניה, תעסוק בתכנונם ובעיצובם של חללים. עיצוב פנים, תחום בתוך האדריכלות, מתייחס אך ורק לחללים הפנימיים של המבנה. הגבולות בין המקצועות עלולים להיראות מטושטשים, או אפילו חופפים.

וכאילו כדי להוסיף למורכבות, עלה עם השנים תחום מקצועי נוסף, העונה לשם אדריכלות פנים. מה בדיוק עומד מאחוריו? וכיצד ניתן לנצל אותו על מנת לשפר את מראה הבית?

מהי אדריכלות הפנים?

אדריכלות פנים, ברמה הכללית, מהווה שילוב בין שני התחומים המקצועיים שהוזכרו מעלה: אדריכלות מצד אחד, ועיצוב פנים מהעבר השני. תחום זה נוצר על מנת למצוא פתרון לבעיה שבאה לידי ביטוי בלא מעט בניינים, בה לא הייתה ברורה חלוקת האחריות שבין האדריכלים למעצבי פנים.

בנוסף על כך, ברור שעיצובו של המבנה חייב להתבסס גם על החלל הפנימי. אדריכל פנים הוא הגורם המקצועי שיכול, בהתאם לתפיסה המקובלת, לפתור את הבעיות האלה.

אדריכל הפנים יעסוק, אם כן, במתן פתרונות יעילים לתכנונם ולשינויים של חללים פנימיים במבנים מסוגים שונים. בניגוד למעצב פנים, תחומי האחריות שלו רחבים יותר, וכוללים, בין השאר, התייחסות גם לנושאים דוגמת עמידה בחוקי הבנייה, נגישות המבנה, היבטים בטיחותיים בו וכיוצא בזה.

מכאן, שהחשיבות של אדריכלות פנים אינה רק בהיבטים אסתטיים של החללים בהם הוא עוסק, אלא גם בסוגיות מעשיות יותר, שיקבעו את אופן השימוש במבנה כולו. וכאן אנחנו מתחילים לדבר על המצבים בהם אדריכלות הפנים נכנסת לתמונה.

מתי נשתמש באדריכלות פנים?

בנקודה הזו, ראוי לתת את הדעת על היבט נוסף, והוא ששירותם של אדריכלי הפנים יהיה יקר באופן יחסי לשאר בעלי מקצוע הפועלים בתחום זה.

זו גם הסיבה שהתקבעה במהלך השנים תפיסה, לא תמיד מדויקת, לפיה שירותיהם של אדריכלי הפנים מתאימים בעיקר לארגונים, למוסדות או לבתי העסק, הנדרשים להשקיע יותר בעיצוב מושכל של השטח מאשר בתים פרטיים. ועדיין, אין להתעלם מכך שגם במגזר הפרטי ניתן למצוא לא מעט יתרונות לאדריכל הפנים.

אדריכל הפנים יכול, פשוטו כמשמעו, לשדרג את המראה והשימוש של מבנה מסוים ביותר ממובן אחד. הוא גם מונע את השימוש במספר בעלי מקצוע במקביל, שהתיאום ביניהם, כפי שראינו מעלה, רחוק מלהיות מושלם פעמים רבות.

אדריכל הפנים מאפשר להשאיר את כל הביצים בסל אחד: כשהאדריכל מקצועי באמת, אין סיבה שזה לא יקרה. אבל איך בדיוק בוחרים את אדריכל הפנים המתאים ביותר?

כך בוחרים אדריכל פניםבנאי

האחריות המונחת על כתפיו של אדריכל הפנים, מיותר אולי לציין, גדולה בכל קנה מידה. לכן, כשאנחנו מתבססים על השירותים שלו, נראה להיות בטוחים כי הוא אכן המקצועי ביותר שניתן למצוא.

על מנת ללמוד על כך, חשוב לבדוק האם בעל המקצוע אכן חבר מן המניין באגודת אדריכלי הפנים בישראל. אגודה זו מקבלת לתוכה אך ורק בעלי תואר אקדמי באדריכלות ובעיצוב פנים, או לחילופין השכלה מקצועית אחרת בתחום.

הקבלה אליה נעשית רק לאחר מעבר של ועדת קבלה מקצועית, כמו גם הצגה של תיק עבודות. כמו כן, היות ולאגודה יש תקנון ואפילו חוקה אתית, הרי שהבחירה באדריכל הנמנה על חבריה מאפשרת לא מעט שקט נפשי ביחס לאדריכל.

מומלץ, בהמשך לכך, לסקור את שנות הניסיון של האדריכל בתחום, ולראות באיזה סדר גודל של פרוייקטים לקח חלק. בחינת הדוגמאות הספציפיות לעבודות שעשה משמעותית אף היא, מאחר וניתן באמצעותה ללמוד על הסגנון והרמה המקצועית של האדריכל.

עיצוב פנים אריק סלומון

עיצוב פנים אריק סלומון

אריק סלומון מעצב וגרפיקאי. בוגר לימודי עיצוב ואדריכלות, מנהל מייסד המרכז לעיצוב פנים בשראל - המקום המקצועי ביותר בעולם העיצוב, אדריכלות ונוף.

צרו איתנו קשר
השאירו פרטים או התקשרו כבר עכשיו והמומחים שלנו יסייעו לכם!
מאמרים אחרונים מהבלוג
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!