אדריכל

מה עושה אדריכל?

לאדריכל תפקיד מכריע בענף הבנייה והעיצוב. הם אחראים על יצירת עיצובים שהם גם פונקציונליים וגם אסתטיים תוך הבטחה שהמבנה בטוח ועומד בכל חוקי הבנייה והתקנות הדרושים. אדריכלים משתמשים בידע ובמומחיות שלהם כדי ליצור עיצובים שהם לא רק מושכים מבחינה ויזואלית אלא גם עונים על צרכי הלקוח והקהילה. הם עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם מהנדסים, קבלנים ואנשי מקצוע אחרים כדי להבטיח שהעיצובים שלהם מבוצעים כהלכה. תוכניות עיצוב אדריכלי הקלו על אדריכלים ליצור עיצובים מפורטים ומדויקים. תוכניות אלו מאפשרות לאדריכלים ליצור מודלים תלת מימדיים והדמיות של העיצובים שלהם, מה שמקל על העברת רעיונותיהם ללקוחות ואנשי מקצוע אחרים.

לאדריכלים בישראל תפקיד קריטי בענף הבנייה בארץ. למדינה היסטוריה עשירה של אדריכלות, והאדריכלים בישראל ממשיכים לפרוץ את גבולות העיצוב והחדשנות. אדריכלים חיוניים לענף הבנייה והעיצוב. הם משתמשים בידע ובמומחיות שלהם כדי ליצור עיצובים שהם גם פונקציונליים וגם מושכים ויזואלית תוך הבטחה שהמבנה בטוח ועומד בכל חוקי הבנייה והתקנות הדרושים.

כאשר אדם רואה בחזונו את בית חלומותיו, מגיע שלב הפיכת החזון למציאות. כאן נכנס תפקיד האדריכל. בניית בית היא תהליך ארוך ומורכב, והאדריכל נדרש לייצג את בעל הבית ולא את הקבלנים. אדריכל דואג לאינטרסים האישיים של הבעלים ותפקידו העיקרי הוא להחליק את התהליך. הוא מסייע במציאת קבלני בניין מוסמכים ומבקר באתר הבניה על מנת לוודא שהעבודה מבוצעת על פי התכנית.

התואר אדריכל שמור אך ורק לאנשים שסיימו את מבחני ההסמכה והם בעלי ניסיון והרשאה לעסוק במקצוע האדריכלות. כל מבנה המשמש אנשים לעבודה, בילוי או מגורים, תוכנן על ידי אדריכל מסוים. עיצוב בנין פירושו באופן פשוט הכנת תכנית. לפני הבניה, האדריכל נדרש לשרטט את תכנית המבנה, ולעיתים אף להמחישה באמצעות בניית הדגמה קטנה.

אדריכל

תפקידי האדריכל

כל בניית בית כרוכה במספר שלבים, החל מהעיצוב וכלה בבניין המוגמר. האדריכל מעורב בכל שלבי הבניה. במשך כל התהליך, הוא שומר על קשר עם הלקוח, על מנת לתרגם את העיצובים לתהליך בניה בפועל. במהלך תקופת הבניה, האדריכל מוודא את ביצוע הבניה על פי התקנות וכי כל אישורי הבניה אכן הושגו. הוא צריך אף להתחשב בגורמים סביבתיים בעת התכנון ולהיות בעל ידע רב בחשמל בנין כמו גם בחומרי בניה על מנת לייצר את מכלול העיצוב. ברגע שתכנית הבניה מפורטת ומושלמת, מועסק קבלן לביצוע עבודות הבניה.

הקבלן הוא איש המקצוע אשר מבצע את עבודת הבניה באתר על פי תכנית האדריכל. קבלנים שונים משמשים לאזורי עבודה שונים ועל כולם מפקח האדריכל. ניתן לבצע שינויים לאורך כל תהליך הבניה, למשל, כאשר בעת הבניה מתגלות שיטות ביצוע יעילות יותר. מסיבה זו, חיוני שהאדריכל יהיה מעורב בכל שלב של הייצור.

המחשת תכנית הבניה

עיצוב התכנית מבוצעת באמצעות תוכנת מחשב הנקראת אוטוקאד, המייצרת את כל העיצובים. אדריכלים משתמשים בתוכנה זו על מנת לייצר את השרטוטים, החל מהסקיצות הראשוניות המיוצרות על שולחן השרטוט. התוכנה מפיקה שרטוטים המתייחסים לנקודות מבט שונות ומבטאת את סוג החומר המתאים לעבודה.

פעילויות עבודה טיפוסיות של אדריכל

אדריכל מעורב בתהליך הבנייה החל משלב פיתוח הרעיונות עם הלקוח, הקמת תקציבים, הערכת צרכי הבניין ותפקידו, והשפעתו על הסביבה המקומית. הוא מסייע בבחירת אתר הבניה ומוודא, מעל לכל, כי הבניין הוא בר קיימא, יעיל ואסתטי.

פעילויות עבודת האדריכל משתנות, אך בדרך כלל הן כוללות:

 • דיון ביעדי הלקוח ועמידה בדרישות התקציב של הפרויקט.
 • התייעצות עם אנשי מקצוע אחרים על עיצוב הבית.
 • עריכת והצגת דוחות היתכנות והצעות עיצוב ללקוח.
 • פירוט הפעולות באמצעות הצגת שרטוטים ומפרטי ייצור.
 • פירוט אופי ואיכות החומרים הנדרשים.
 • יישומי מכרז והכנת מצגות.
 • משא ומתן עם קבלנים ואנשי מקצוע אחרים.
 • יישומי בטיחות ובקרת המבנה.
 • הכנת מסמכי מכרז לחוזים.
 • ביקורים שגרתיים באתר הבניה על מנת לבדוק את התקדמות העבודה ולהבטיח כי הפרויקט עומד ביעדים, בלוחות הזמנים ובתקציב.
 • פתירת בעיות המתעוררות במהלך הבניה.

לאיתור כל האדריכלים בישראל לחצו כא

Picture of עיצוב פנים אריק סלומון

עיצוב פנים אריק סלומון

אריק סלומון מעצב וגרפיקאי. בוגר לימודי עיצוב ואדריכלות, מנהל מייסד המרכז לעיצוב פנים בשראל - המקום המקצועי ביותר בעולם העיצוב, אדריכלות ונוף.

צרו איתנו קשר
השאירו פרטים או התקשרו כבר עכשיו והמומחים שלנו יסייעו לכם!
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!