עיצוב גינה

הגינות הטובות ביותר הן אלו שגורמות לאנשים תחושת אושר ונוחות. גינות גדולות נראות טוב, אך

טיפים לעיצוב גינה

הן צריכות להיות גם נוחות, כאלו שקל לעבור בהן, שהן מרגיעות ואינן קשות מידי לתחזוקה.

השבילים חייבים להיות פשוטים לצעידה ואילו הצמחים הנבחרים חייבים לספק עניין מבלי להיות דומיננטיים מידי או עדינים מידי. מאמר זה מעניק מספר טיפים מעשיים אשר יסייעו ליצירת גינות מהנות וקלות לתחזוקה.

עיצוב גינה ושימוש במרחבים

עיצוב גינה אמור להביא את הגינה למצב שהיא נראית בצורה הטובה ביותר שלה. יש לוודא כי מסלולי הגינה רחבים מספיק למעבר נוח. אף אחד אינו נהנה להידחק במקומות צרים, בבית או בחוץ. יש לזכור כי גובה הנטיעות צריך להיות בגובה בינוני, שאינו גבוה מידי וכרוך בטיפוח מסובך, ואינו נמוך מידי כך שהוא אינו מעניק אפקט מרשים. נטיעת צמחייה גבוהה מידי הופכת את חלל הגינה למוגבל יותר.

שפע של מקום ישיבה

עיצוב גינה יכול לעשות הבדל משמעותי ולגרום לגינה להיראות גדולה יותר. יש לתכנן את הגינה כך שיהיה בה די מקום להכיל שולחנות אירוח, ומספר רב של אורחים. התכנון מבוצע על פי מספר האורחים הצפויים להגיע באופן קבוע ולאחר מכן תכנון של לפחות ארבעה מטרים רבועים של שטח לאדם.

ישיבה בגינה פירושה ריהוט חוץ, אותו יש לתכנן תוך הותרת היקף של שלוש מטר רוחב של שטח פתוח סביב כל מקבץ ריהוט, על מנת לאפשר זרימה נוחה.

תנועה יציבה

יש לוודא כי הגינה סלולה בריצוף מאובטח. מומלץ להימנע ממשטחים חלקלקים או ריצוף רופף. חומרי ריצוף דוגמת גרניט מלוטש או אריחי פרקט חלקים אינם בטיחותיים לאקלים גשום וחורפי. שבילי חצץ דקים מכילים אגרגטים שונים בגודלם, אשר מספקים בסיס קומפקטי מוצק. יש לוודא כי כל חומר הריצוף יעניק משטחים מרוצפים ומעט משופעים על מנת להבטיח הימנעות של מצבורי מים.

בטיחות

אם הגינה מקושתת בקשתות, סככות ופרגולות, על מתקנים אלו להיות בעלי שבעה מטרים לפחות, כאשר בדרך כלל מומלץ להוסיף עוד 18 סנטימטרים אם מבקשים לגדל צמחים על המבנים. עדיף להוסיף גובה בטיחותי מאשר להצטער בהמשך כאשר נגיחת ראשים היא בלתי נמנעת.

תכנון צמחיה

יש להעניק לצמחים מקום לגדול. אם מעוניינים במראה גינה צפוף ומלא באופן מיידי, ניתן לשתול צמחים בצמיחה מהירה קצרת מועד, על מנת למלא בתפזורת זמנית את זמני ההמתנה לנטיעות הארוכות יותר. חלק מהצמחייה הפופולארית היא שיחי ורדים, שיחי פלפלים ושיחי לואיזה או נענע.

מרווחי צמחיה

יש להניח את כל הצמחים במרווחים של 30-36 סנטימטרים לפחות. מרווחים קטנים מכך עשויים להעניק לגינה מראה צפוף והומה מידי. ניתן לקשט פרגולות או סככות בצמחים מטפסים ירוקים או בצמחי ורדים.

מדשאה

דשא עלול להיות יקר והוא כרוך בעבודת תחזוקה אינטנסיבית. מצד שני, הוא יפה, נוח לרביצה, וגמיש למשחק, לכן יש להשתמש במשטח הדשא בתבונה. מומלץ שלא לבזבז מאמצים על שתילת מדשאה במקום בו נשתלים צמחים נמוכים, אך מצד שני מומלץ שלא לקמץ מקום על דשא באזורים בהם ניתן ליהנות ממנו.

השתמשו בעציצים

עציצים הם דרך משתלמת להוסיף צבע ועניין לגינה שלך. ניתן להשתמש במגוון סירים שונים בגדלים וצבעים שונים למראה אקלקטי יותר. עציצים נהדרים גם לעיצוב גינות גדולות מכיוון שתוכלו להזיז אותם כדי ליצור אזורים או מוקדים שונים.

התבוננות מעבר לפריחה

בעוד שפרחים הם בעלי תכונה אטרקטיבית מאוד, צמחים רבים הם יותר מאשר פרחים גרידא. בעת בחירת שתלי הפרחים לנטיעה בגינה, יש להתחשב בהיבטים דוגמת פירות, קליפה וצבע ולנטוע פרחים אשר נמשכים לאורך זמן רב יותר.

הסתיו, למשל, שייך לפריחת צמח הבקעצור. החורף מתאים לשתילת גבעולי קרניות. בחירה בצמחיית נוי מרובה המתאימה לכל ימות השנה, תחפה על העדר צמיחת פרחים עונתיים.

יצירת אזור נוחות

תפקיד צמחיית הגן הוא יותר מאשר להיראות יפה. הצמחים הנכונים יכולים בעצם להוסיף נוחות ושירות לגינה לצד פינות ישיבה נחמדות. עצי מחט ועצים ירוקים רחבי עלים יכולים להגן על הגינה מפני רוחות עזות או שמש קיץ קשה.

צמחים רב שנתיים בקנה מידה גדול או עשבי נוי יוצרים מסך טבעי ומעניקים פרטיות. עץ ממוקם היטב או שיח גבוה יכול לספק הקלה של הצללה ביום קיץ חם. אם אין בגינה די מקום לעץ, ניתן להזמין עצי נוי קומפקטיים, המתאימים לכל גינה.

ראו גם:
עיצוב בית פרטי

שלבו צבע

שילוב צבע בגינה שלך הוא דרך משתלמת להוסיף עניין ואישיות. אתה יכול להשתמש במגוון של צמחים או פרחים בצבעים שונים, או אפילו לצייר תכונת גינה כמו ספסל או סבכה. צבע שימושי במיוחד לעיצוב גינות גדולות מכיוון שהוא יכול לעזור לשבור את החלל וליצור מצבי רוח שונים.

השתמש בטכניקות גינון אנכי

גינון אנכי הוא דרך מצוינת להפיק את המרב מהשטח המוגבל בגינה שלך. אתה יכול להשתמש בסלים תלויים, סבכות ואדניות צמודות על הקיר כדי ליצור גינה אנכית יפה. זה שימושי במיוחד לעיצוב גינות גדולות מכיוון שהוא מאפשר לך להוסיף עוד צמחים מבלי לתפוס יותר מדי מקום.

Picture of עיצוב פנים אריק סלומון

עיצוב פנים אריק סלומון

אריק סלומון מעצב וגרפיקאי. בוגר לימודי עיצוב ואדריכלות, מנהל מייסד המרכז לעיצוב פנים בשראל - המקום המקצועי ביותר בעולם העיצוב, אדריכלות ונוף.

צרו איתנו קשר
השאירו פרטים או התקשרו כבר עכשיו והמומחים שלנו יסייעו לכם!
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!