עיצוב הבית לפי קונספט

עיצוב הבית לפי קונספטעיצוב פנים טוב מתחיל עם קונספט עיצוב טוב. כשמנסים לפתור בעיית תכנון בבית, הקונספט מוביל את הדרך ומעניק את הכיוון להחלטות העיצוב. מאמר זה מסביר כיצד יוצרים קונספט, אלו שאלות יש לשאול על מנת לפתח קונספט, כיצד הרעיון משפיע על עיצוב הפנים הכללי של הבית, וכיצד יצירת קונספט מאפשרת עיצוב חדש.

הבנת קונספט בעיצוב פנים

זהו הרעיון שמאחורי מגמת עיצוב הפנים. הקונספט מאפשר תכנון לפתרון בעיות עיצוב, באמצעות היגיון, חשיבה בסיסית, הסקת מסקנות ומעקב אחר רעיון מרכזי בסיסי המיועד להשפעה על כל עיצוב הפנים של הבית.

הרעיון מוביל לאפשרויות בחירת גוונים וסגנון ריהוט. הוא בוחר את האסתטיקה של העיצוב וקובע את סגנון עיצוב הפנים. כל החלטת עיצוב המתבצעת, נשענת על הקונספט כהכוונה במגמת העיצוב. כלומר, קונספט העיצוב הופך להיות המסגרת לכל החלטות עיצוב הפנים.

חשיבה על קונספט

ניתן לחשוב על קונספט עיצוב בשתי שיטות:

קונספט מרכזי – הרעיון המרכזי של עיצוב הפנים סולל את הדרך לתכנון כל שאר הפריטים, גווני הקירות, בחירת הריהוט והתאמת האביזרים. לדוגמא, כשקונספט העיצוב הוא אלגנטי מתוחכם, עיצוב הפנים נוטה לכיוון המופשט, ומתמקד ברעיון של אלגנטיות ותחכום כהשפעה על כל החלטה בעיצוב הבית. במילים אחרות, בבית שמעוצב בקונספט אלגנטי, לא ייזרקו כריות צבעוניות על הספה, קירות לא ייצבעו באדום, והקווים יהיו נקיים ומסוגננים ולא צעקניים.

קונספט חזותי – כל האזורים בבית מתמקדים ברעיון העיצוב, כולל התמונות על הקירות או בחירת גוונים פרטניים לקירות ולרהיטים. כל עיצוב הפנים של הבית סובב במעגלים בולטים המדגישים את הקונספט. גיבוש קונספט חזותי משמעותי ביותר בעיצוב פנים, ועליו לבטא היטב את רעיון העיצוב, תוך התמקדות משמעותית על העברת המסר.

בניית קונספט לעיצוב הבית

מעצבי פנים מתחילים בדרך כלל בגיבוש הרעיון המרכזי והחזותי. הלקוח או המעצב רואים תמונה במוחם, המאפשרת להם לתאר חדר אחד או גוונים שולטים בהם הם מעוניינים להשתמש. השלב הבא הוא שרטוטים גסים המתארים את הרעיון

קונספט מרכזי מגיע לפני קונספט חזותי, היות והרעיון המרכזי מתקשר את הקונספט החזותי, למרות שהפרטים יכולים להשתנות במהלך העבודה, עד להשגת מראה עיצוב הפנים הטוב ביותר. כך, למשל, לעיתים הקונספט המרכזי הוא של עיצוב פנים בסגנון אקלקטי. אך כשמתחילים בעבודה, בני הבית עשויים להחליט שמראה חדרים מבולגנים ולא אחידים אינו מוצא חן בעיניהם, ואז משנים את הקונספט המרכזי.

צעדים לפני יצירת קונספט עיצוב

פיתוח קונספט עיצוב הוא תהליך מורכב, ולא קיימת שיטה אחת ליצור רעיון שעובד או לחזות מראש איזה רעיון לא בהכרח יעבוד מבחינת תנאי השטח והעדפות הסגנון של בני הבית. יחד עם זאת, קיימים בתהליך זה שלבים אותם כולם צריכים לעבור.

הגדרת הבעיה לא ניתן לפתור בעיה מבלי לדעת מה הבעיה. לפני פיתוח קונספט לעיצוב הבית, יש להתייעץ עם מעצב הפנים ולהבין כיצד הרעיון ישתלב בבית, וכיצד יושגו בפועל מטרות העיצוב.

הבנת סגנונות העיצוב השונים דיירים עשויים שלא לדעת בדיוק מה הם רוצים מבחינת עיצוב, ולכן על מעצב הפנים להכיר להם את סגנונות העיצוב השונים הקיימים, לתרגם אותם לעשייה, ולהגביר יותר את הבנתם בתחום.

עיצוב פנים אריק סלומון

עיצוב פנים אריק סלומון

אריק סלומון מעצב וגרפיקאי. בוגר לימודי עיצוב ואדריכלות, מנהל מייסד המרכז לעיצוב פנים בשראל - המקום המקצועי ביותר בעולם העיצוב, אדריכלות ונוף.

צרו איתנו קשר
השאירו פרטים או התקשרו כבר עכשיו והמומחים שלנו יסייעו לכם!
צרו איתנו קשר​
מאמרים אחרונים מהבלוג
צרו איתנו קשר
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!