אדריכלות נוף

כשמדברים על אדריכלות, עולה לנגד עינינו תמונה של תכנון בניינים הלכה למעשה. אלא שאחת ההתמחויות החשובות בתחום האדריכלות מכניסה לתוך המשוואה דווקא את המרחבים הפתוחים, שמקבלים את מלוא תשומת הלב. אדריכלות נוף, קוראים להתמחות זו, ובתוכה ניתן למצוא חללים פתוחים (פרטיים וציבוריים כאחד), גינות, פארקים, טיילות וכיוצא בזה. התכלית העיקרית של אדריכלות הנוף, אם כן, היא לתכנן באופן מיטבי את היחסים שבין המבנים לקרקע או לסביבה בהם הם נמצאים, כמו גם בין האדם לסביבה בה הוא חי. מתי הכול התחיל? מהם יתרונותיה של אדריכלות הנוף? ומי יכול לשמש ככזה? על כך ועוד במאמר הבא.

אדריכלות נוף בתים פרטיים

אדריכלות נוף אינה מיועדת רק למרחבים ציבוריים. זה גם יכול להפוך בתים פרטיים לחללים יפים ופונקציונליים. אדריכלי נוף עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם בעלי בתים כדי לעצב חללים חיצוניים העונים על הצרכים וההעדפות הספציפיות שלהם. המטרה של אדריכלות נוף לבתים פרטיים היא ליצור חללי חוץ המהווים הרחבה של הבית. חללים אלה יכולים להיות מעוצבים למנוחה, בידור, או אפילו כמרחב עבודה חיצוני. האפשרויות אינסופיות.

אדריכלות נוף

ההיסטוריה של אדריכלות נוף

כשמדברים על תחילת התפתחות אדריכלות הנוף, ניתן לחזור עוד לעת העתיקה. מסופוטמיה נחשבת לאחת מנקודות הייחוס המרכזיות, בין השאר מבחינת עיצוב הגנים בה, ושילובם בתוך הסביבה העירונית. קיימות עדויות לאדריכלות נוף גם ביוון העתיקה (למשל, הכיכר העירונית העתיקה אגורה), כמו גם לשילובה בתקופת הרנסנס: גנים שהוקמו בסמוך לארמונות, דוגמת גן ורסאי הסמוך לפריז, הוא דוגמה מובהקת לכך.

מעבר לעיסוק המערבי באדריכלות, היא התפתחה בצורה מרשימה לא פחות גם במזרח הרחוק. עיצוב גינות ביפן, תופס חלק מרכזי במיוחד בתרבות היפנית, ואחד הסממנים הברורים שלו הוא גן הזן, שנועד להתאים לאורח החיים של הנזירים. בין כל אלה, ובעידן שהופך להיות מבוסס יותר ויותר על גלובליזציה ועל טשטוש הגבולות האנושיים, לא מפתיעה העובדה שכל המגמות האלה הגיעו גם לישראל במרוצת השנים, כך שכיום אדריכלות נוף בה תופסת מקום מרכזי.

אדריכלות נוף בישראל

ישראל היא מדינה עשירה בהיסטוריה ותרבות. זוהי גם מדינה שידועה בנופיה היפים. אדריכלות נוף בישראל היא תעשייה משגשגת המתמקדת ביצירת חללי חוץ המשקפים את התרבות וההיסטוריה הייחודית של המדינה. אדריכלי נוף רבים בישראל מתמקדים ביצירת חללי חוץ בני קיימא וידידותיים לסביבה. זהו שיקול חשוב במדינה המתמודדת עם אתגרים סביבתיים רבים.

אדריכלות נוף היא תחום דינמי שמתפתח כל הזמן. ככל שההבנה שלנו לגבי הסביבה והתפקיד שממלאים חללי חוץ בחיינו תגדל, כך גם תחום אדריכלות הנוף יגדל. בעתיד, נוכל לצפות לראות אדריכלי נוף משלבים טכנולוגיות וחומרים חדשים בעיצוביהם. אנו עשויים לראות גם יותר דגש על יצירת חללים חיצוניים המקדמים בריאות ואיכות חיים. בסופו של דבר, העתיד של אדריכלות הנוף הוא מזהיר. ככל שיותר אנשים יכירו בחשיבותם של חללי חוץ מעוצבים היטב, הביקוש לאדריכלי נוף ימשיך לגדול.

קווים לדמותו של מקצוע אדריכלות נוף

אדריכלות נוף או מלאכת אדריכלות הנוף, כבר ברמת הבסיס, אינה דבר פשוט. נדרש בה לשלב בין לא מעט היבטים, שעלולים להיראות מנוגדים במבט ראשון: אדריכלות הנוף מנסה למצוא איזון ראוי בין מגמות של שימור למגמות שינוי, וליצור הרמוניה מושלמת בין השימוש בסביבה הטבעית לבין הפיתוח התעשייתי. מכאן, שאדריכלות הנוף חייבת להתבסס על גוף ידע של ממש, כפי שנראה בהמשך.

אדריכלות נוף, בהמשך לכך, נחשבת כיום לתחום רחב בכל קנה מידה. בכל אחת מסוגי תת התחומים והפעילויות יש משתנים שונים שנכנסים לתוך המשוואה: גודל הקרקע, סוג האדמה, מזג האוויר והתנאים הסביבתיים האחרים הם רק חלק מהם. כמעט בכל המקרים, ישלימו את התמונה פריטים עיצוביים מהשורה הראשונה, ובכלל זה פרחים וצמחיה, בריכות נוי או אפילו פסלים.

התחום נועד להעניק מענה מלא גם מבחינת הנדסת האנוש, כך שהסביבה לא רק תהיה היפה ביותר שניתן להעלות על הדעת, אלא גם תשמש את האדם במידה המקסימלית.

ההכשרה הנדרשת מאדריכלי נוף

אדריכלות נוף, כאמור, היא תת תחום משמעותי מאד בתוך העולם הרחב עוד יותר של האדריכלות. על מנת לבצע את העבודה בצורה הטובה ביותר, נדרש להיות בקיאים בנושאים דוגמת הנדסה, עיצוב, מדעי הטבע והסביבה, ארכיטקטורה, יחסים שבין האדם לסביבתו, גישות בבניית ובתכנון ערים, מגמות בארץ ובעולם, היסטוריה של התחום – והרשימה עוד ארוכה. כל אלה ייכללו, מיותר אולי לציין, באחת מתוכניות ההכשרה המוצעות כיום בישראל לעיסוק במקצוע.

כיום, ניתן למצוא בישראל שני מסלולים עיקריים שמעניקים את ההכשרה לה ראויים אדריכלי הנוף: הראשון הוא תעודת הנדסאי בתחום, והשני מסלולים אקדמיים, בסיומם מקבלים תואר B.L.A. משך הלימודים, בהמשך לכך, נע בין שנתיים לארבע שנים (בהתאם לתוכנית הלימודים), וההרשמה אליהם אפשרית במספר מכללות בישראל, כמו גם בטכניון.

בתום הלימודים, ניתן לשמש אדריכלי נוף או הנדסאים בתחום מהשורה הראשונה, ולהשתלב בחברות בניה, ברשויות מקומיות, במשרדי תכנון סביבתי או אפילו להציע שירותים בתחום באופן עצמאי.

ראו גם:
אדריכלות פנים

Picture of עיצוב פנים אריק סלומון

עיצוב פנים אריק סלומון

אריק סלומון מעצב וגרפיקאי. בוגר לימודי עיצוב ואדריכלות, מנהל מייסד המרכז לעיצוב פנים בשראל - המקום המקצועי ביותר בעולם העיצוב, אדריכלות ונוף.

צרו איתנו קשר
השאירו פרטים או התקשרו כבר עכשיו והמומחים שלנו יסייעו לכם!
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!